Wydział Filozofii

Filozofia

Filozofowie są wyposażeni w najbardziej uniwersalne kompetencje na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy!

Jeśli nie znasz odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują, a cechuje Cię umiejętność krytycznego myślenia, zacznij studia z filozofii na UKW. Studia filozoficzne gwarantują rozwinięcie horyzontów myślowych i ułatwiają odnalezienie się w dzisiejszej rzeczywistości. Nie oferujemy Ci wąskiej specjalności zawodowej, lecz szerokie możliwości realizacji najróżniejszych planów i ambicji. Na studiach poszukujemy odpowiedzi na pytania: Na czym polega poprawne uzasadnienie przekonań? Na czym polega dobre życie? Czym jest sprawiedliwość? Czy ludzki umysł jest czymś różnym od mózgu? Czy istnieją racjonalne podstawy do uznania bądź odrzucenia tezy o istnieniu Boga? – i wiele innych. Ważne są jednak nie tylko takie czy inne pytania, lecz umiejętność krytycznego i twórczego myślenia, którą nabywa się podczas poszukiwania niekonwencjonalnych, nowatorskich odpowiedzi.

Nasza wyspecjalizowana kadra dydaktyczno-badawcza przeprowadzi Cię nie tylko przez najważniejsze obszary filozoficznej refleksji (do których należą: ontologia, epistemologia, estetyka, etyka, filozofia kultury, filozofia religii, filozofia społeczna, filozofia umysłu, filozofia nauki, logika, i wiele innych), lecz także przez fascynujące dzieje ludzkiego myślenia, obejmujące klasykę filozofii starożytnej (Sokrates, Platon, Arystoteles i inni), scholastykę i teologię średniowiecza (św. Anzelm, św. Tomasz i inni), historię filozofii nowożytnej (od renesansu, poprzez oświecenie, po wiek XIX) oraz najważniejsze kierunki niezwykle zróżnicowanej myśli XX-wiecznej (fenomenologia, egzystencjalizm, postmodernizm, filozofia analityczna i inne).

Filozofia (studia I stopnia) –  zasady rekrutacji i inne szczegóły

Filozofia (studia II stopnia) – zasady rekrutacji i inne szczegóły

Rejestracja na stronach:

Filozofia – studia I stopnia

Filozofia – studia II stopnia

Kognitywistyka

Kognitywistyka łączy informatykę, filozofię, psychologię i elementy nauk o mózgu!

W reakcji na dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, wiązanych z nią nadziei, ale też zagrożeń, Wydział Filozofii we współpracy z Wydziałem Informatyki uruchamia od jesieni 2023 roku nowy kierunek studiów. Kognitywistyka to nie tylko jeden z najbardziej nowatorskich i przyszłościowych kierunków w ofercie uniwersyteckiej, ale przede wszystkim umiejętność analizowania aktualnych problemów z różnych perspektyw: filozoficznej, psychologicznej, informatycznej, itp. Zgodnie z raportem Dell Technologies i Institute for the Future nawet 85% zawodów, które będą istniały w 2030 roku, nie istniały jeszcze w roku 2018! Kognitywistyka da Ci zatem zdolność szybkiego dostosowywania się do aktualnych tendencji na rynku pracy. Dziś najczęstsze obszary, w których odnajdują się kognitywiści, to:

  • projektowanie User Experience i User Interface
  • redakcja i tworzenie treści
  • praca naukowa i badawcza
  • tworzenie/testowanie gier oraz aplikacji
  • marketing, reklama i komunikacja społeczna
  • edukacja

Przedmioty, których będziemy nauczali Cię w ramach studiów z kognitywistyki, to m.in. podstawy programowania wizualnego, technologie sieciowe, social media, interfejsy człowiek-komputer, filozofia człowieka, elementy krytycznego myślenia, wstęp do sztucznej inteligencji, sztuczne sieci neuronowe, neurobiologia behawioralna, budowa i funkcjonowanie układu nerwowego, systemy analizy danych, projektowanie w środowisku Unity, bioetyka, antropologia kulturowa, i wiele innych.

Kognitywistyka (studia I stopnia) – zasady rekrutacji i inne szczegóły

Rejestracja na stronie:

Kognitywistyka – studia I stopnia

W najbliższej przyszłości planowane jest uruchomienie kierunku studiów kognitywistyka na II stopniu (studia magisterskie uzupełniające).