Wydział Filozofii

Po co filozofia?

Zapraszamy na Ogólnopolską konferencję "Po co filozofia". Bydgoszcz 6-7 marca 2014, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, ul. Karola Szymanowskiego 3 (Biblioteka Uniwersytecka, Aula A).
Organizator
Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy

KOMITET NAUKOWY:

  1. dr hab. Dariusz Łukasiewicz – prof. nadzw. - przewodniczący
  2. prof. dr hab. Renata Ziemińska – Uniwersytet Szczeciński 
  3. prof. dr hab. Piotr Gutowski – Katolicki Uniwersytet Lubelski
  4. prof. dr hab. Stanisław Judycki – Uniwersytet Gdański

KOMITET ORGANIZACYJNY:

  1. dr hab. Marek K. Siwiec – prof. nadzw. - przewodniczący
  2. dr hab. Ryszard Mordarski – prof. nadzw.
  3. dr Jarosław Jakubowski – UKW
  4. dr Bożena Listkowska – UKW'

Założenia programowe

Od pewnego czasu na polskich uniwersytetach obserwujemy głęboką zapaść kształcenia w dziedzinie filozofii, a także związany z tym szeroki kryzys studiów na niemal wszystkich kierunkach humanistycznych. Przyczyny tego są bardzo różne; począwszy od niżu demograficznego, a skończywszy na poczuciu niskiej praktyczności tego typu studiów w kontekście oczekiwań związanych z projektowaniem przyszłej pracy i kariery zawodowej większości absolwentów. Wśród młodych ludzi pokutuje negatywny obraz filozofii jako dyscypliny trudnej, jałowej i nieprzydatnej, która może zainteresować najwyżej garstkę mędrków całkowicie oderwanych od życia. Nie dostrzegają oni żadnej potrzeby szerszej refleksji teoretycznej, która nie posiada bezpośredniego przełożenia na praktykę i nie generuje szybkiego zysku w gospodarce. Dosyć powszechne staje się przekonanie, że dostosowanie do rynku pracy wymusza przeorientowanie edukacji na wąskie dziedziny techniczne, tworzące kompetentnych specjalistów i ekspertów.
Pragmatyzacja studiowania związana z odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy powoduje jednak, że zostaje wypaczona sama idea edukacji i zdobywania wyższego wykształcenia. W dalszej perspektywie może to grozić głębokim kryzysem całej kultury polskiej i zanikiem samoświadomych elit intelektualnych, a co za tym idzie różnego typu zagrożeniami pojawiającymi się również w sferze politycznej i publicznej.
W odpowiedzi na te zagrożenia i w nawiązaniu do głosu wyrażonego w ostatnio wydanym „Liście w obronie filozofii” chcieliśmy postawić pytania: po co potrzebna jest filozofia i dlaczego należy chronić filozoficzną edukację na polskich uniwersytetach.

Chcemy skupić się na następujących grupach problemów:

  • dlaczego powinniśmy zadbać o to, by filozofia pozostała dyscypliną akademicką?
  • na czym polega edukacja i kształcenie w zakresie filozofii? 
  • czym jest zadanie myślenia i jaką rolę spełnia filozofia w rozmaitych sferach kultury, w życiu społecznym i poszczególnych jednostek, a także w jakiej mierze wpływa i umacnia istotne dla ludzkiej tożsamości wartości takie m.in. jak krytycyzm, rozwój indywidualności, wolność, twórczość, sprawiedliwość, dobro, piękno czy prawda? 
  • dlaczego powinniśmy cenić związane z wyżej wymienionymi wartościami takie sprawności jak: niezależność intelektualną, postawę krytycznego i kreatywnego myślenia, umiejętność posługiwania się wyrafinowanymi narzędziami analizy logicznej i pojęciowej oraz wysoką kulturę metodologiczną?
  • na ile nabycie przez ludzi wykształconych różnych sprawności filozoficznych ubogaca intelektualnie, wpływa na głębsze spojrzenie na świat i samego człowieka oraz chroni przed dogmatyzmem, dyletanctwem czy zwykłą ignorancją? 
  • w jakim zakresie nauka i jej poszczególne dyscypliny współdziałają z filozofią w celu dalszego rozwoju nauki oraz podnoszenia innowacyjności technicznej oraz na polu gospodarki i przedsiębiorczości?
  • jaką rolę odgrywa filozofia w kształtowaniu cnót politycznych i postaw społecznych obywateli, które wydają się potrzebne w wolnym i demokratycznym społeczeństwie?
  • na ile krytyczne poznanie głównych idei filozoficznych kształtuje obecne postawy światopoglądowe i leży u podstaw naszych systemów przekonań, koncepcji dobrego życia i hierarchii wartości?
  • jakie korzyści czerpie konkretny człowiek skupiając się na medytacji o sprawach najważniejszych, pozwalających nadać właściwy sens indywidualnemu życiu i zorganizować je z perspektywy „umiłowania mądrości”?
  • jakiego wsparcia powinniśmy oczekiwać od demokratycznego państwa w celu promocji i ochrony edukacji filozoficznej w Polsce?

Rejestracja i opłaty:

Wszystkie wystąpienia uczestników konferencji zamierzamy opublikować w tomie pokonferencyjnym (chcielibyśmy wydać wzmiankowany tom bardzo szybko, prosimy zatem o przygotowanie wystąpienia w takiej formie, żeby można było od razu przekazać je do druku).

Zgłoszenia prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: ryszard.mordarski@gmail.com do dnia 25 lutego 2014 roku.

Opłata konferencyjna wynosi 300 zł. i należy ją wpłacić na konto: Kredyt Bank SA O/Bydgoszcz 92 1500 1360 1213 6001 8602 0000 z dopiskiem: „Filozofia” (tylko po wysłaniu opłaty z konta uczelni można będzie otrzymać fakturę) lub uiścić trakcie pobytu na konferencji.

Opłata obejmuje śniadanie i obiad 6-7 marca i uroczystą kolację 6 marca, nocleg w dniach 5-7 marca, a także publikację artykułu w monografii pokonferencyjnej.

Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie Instytutu Filozofii UKW: tel. (52) 323-6709
lub pocztą elektroniczną: ryszard.mordarski@gmail.com