Kazimierz Ajdukiewicz: Od Semiotyki do Metafizyki
Zapraszamy na ogólnopolską konferencję naukową Kazimierz Ajdukiewicz: Od Semiotyki do Metafizyki. Konferencja odbędzie się w „Przystań Bydgoszcz” na Wyspie Młyńskiej przy ul. Tamka 2, 85-102 w Bydgoszczy. Organizatorem konferencji jest Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy.
KOMITET NAUKOWY:
- dr hab. Dariusz Łukasiewicz – prof. nadzw. - przewodniczący
- prof. Roger Pouivet – CNRS & Université de Lorraine, Francja
- prof. Jacek J. Jadacki – Uniwersytet Warszawski
- prof. Jan Woleński – prof. emerytowany Uniwersytet Jagielloński
KOMITET ORGANIZACYJNY:
- dr hab. Ryszard Mordarski – prof. nadzw. - przewodniczący
- dr Wojciech Torzewski – UKW
- ks. dr Sylwester Warzyński - UKW
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE KONFERENCJI:
12 kwietnia 2013 roku mija 50-ta rocznica śmierci Profesora Kazimierza Ajdukiewicza (1890-1963), jednego z najznakomitszych filozofów i logików polskich XX wieku; wybitnego przedstawiciela Szkoły Lwowsko-Warszawskiej; nadzwyczajnego pedagoga i animatora życia filozoficznego i naukowego; twórcy czasopisma „Studia Logica” oraz stałego współpracownika czasopisma „Erkenntnis”; profesora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a po II wojnie światowej profesora i rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Drogę intelektualną Profesora Ajdukiewicza od radykalnego konwencjonalizmu do radykalnego empiryzmu oraz dużą różnorodność podejmowanej problematyki filozoficznej ukazuje najlepiej zbiór jego esejów Język i poznanie cechujący się wyjątkową klarownością i precyzją myślenia. Również prace bardziej popularne, takie jak Zagadnienia i kierunki filozofii, czy wydana pośmiertnie Logika pragmatyczna były dla kolejnych pokoleń polskich filozofów wzorem intelektualnego rygoru i wysokiej kultury myślenia.
Dlatego w 50-tą rocznicę śmierci Profesora Ajdukiewicza chcemy zaprosić do ponownej refleksji nad jego bogatą spuścizną filozoficzną, koncentrując się na głównych obszarach jego zainteresowań naukowych:
- filozofii języka (kryteria spójności syntaktycznej, gramatyka kategorialna, analiza kategorii semantycznych, teoria znaczenia wyrażeń)
- logiki (klasyfikacja rozumowań, rodzaje uzasadnień, logika pytań, logika pragmatyczna, wykorzystanie logiki w filozofii)
- epistemologii (źródła i granice poznania, teoria prawdy, rola aparatury pojęciowej w poznaniu, realizm epistemologiczny)
- filozofii nauki (klasyfikacja nauk, metody naukowe, konwencjonalizm w nauce, wartość nauki)
- antropologii filozoficznej i etyki (teoria działania, teoria charakteru, teoria wartości)
- dydaktyce filozofii (propedeutyka filozofii, rola logiki w kształceniu)
- metafizyce (problem istnienia, teoria substancji, problem uniwersaliów, problem czasu, problem duszy)
Zgłoszenia na konferencję prosimy składać do 15 września 2013 roku na adres: ryszard.mordarski@gmail.com
Rejestracja i opłaty:
Wszystkie wystąpienia uczestników konferencji zamierzamy opublikować w tomie pokonferencyjnym (oczywiście po pozytywnych recenzjach zewnętrznych i zastrzegając sobie prawo wyboru tekstów).
Zgłoszenia na załączonym formularzu oraz abstrakt referatu prosimy przesyłać na adres:
Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy
ul. Ogińskiego 16
85-061 Bydgoszcz
lub pocztą elektroniczną na adres: ryszard.mordarski@gmail.com
do dnia 15 września 2012 roku.
Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. i należy ją wpłacić na konto: Kredyt Bank SA O/Bydgoszcz 92 1500 1360 1213 6001 8602 0000 z dopiskiem: AJDUKIEWICZ (tylko po wysłaniu opłaty z konta uczelni można będzie otrzymać fakturę).
Opłata obejmuje śniadanie 17 i 18 października, obiad 17 i 18 października i uroczysta kolacja 17 października, a także publikację artykułu w recenzowanej monografii pod warunkiem pozytywnej recenzji. Nocleg prosimy rezerwować we własnym zakresie.