Władysław Tatarkiewicz, dziedzictwo idei: Hisotria filozofii, etyka, estetyka (w 30-tą rocznię śmierci)
Konferencja pt: "Władysław Tatarkiewicz, dziedzictwo idei: Hisotria filozofii, etyka, estetyka (w 30-tą rocznię śmierci).
Konferencja odbyła się w dniach: 19-20 listopada 2010 na terenie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Ogińskiego 16. Organizatorem konferencji był Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy, Instytut Filozofii UMK w Toruniu oraz Oddział Bydgoski i Toruński Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.
KOMITET ORGANIZACYJNY:
- Przewodniczący: dr hab. Ryszard Mordarski – profesor UKW
- Współprzewodniczący: dr hab. Ryszard Wiśniewski – profesor UMK
Rada Naukowa i Organizacyjna:
- dr hab. Dariusz Łukasiewicz – profesor UKW
- dr hab. Marek Siwiec – profesor UKW
- dr hab. Krzysztof Kalka – profesor UKW
- ks. dr Sylwester Warzyński – Oddział Bydgoski Polskiego Towarzystwa Filozoficznego
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE KONFERENCJI:
Profesor Władysław Tatarkiewicz należy do najwybitniejszych filozofów polskich XX wieku. Był wielkim myślicielem, nauczycielem oraz przewodnikiem na drodze sztuki życia. Jego Historia filozofii była dziełem formacyjnym dla wielu pokoleń polskiej inteligencji. Książki O szczęściu oraz Historia estetyki i Dzieje sześciu pojęć ukazują nie tylko bogaty warsztat historyka filozofii, lecz również wysoką kulturę filozoficznego myślenia. Stąd też są wielokrotnie wznawiane oraz powszechnie studiowane, nie tylko przez zawodowych filozofów, lecz przez szerokie grono czytelników.
Dlatego w 30-tą rocznicę śmierci Profesora Tatarkiewicza zaprosiliśmy do ponownej refleksji nad jego bogatym dorobkiem filozoficznym. Namysł nad dziełem Profesora Tatarkiewicza skoncentrowaliśmy na pięciu głównych obszarach jego zainteresowań badawczych:
- historii filozofii (metodzie i warsztacie historyka filozofii)
- aksjologii ogólnej (filozofii wartości)
- etyce (teorii wartości moralnych)
- estetyce (teorii wartości estetycznych)
- filozofii szczęścia (teorii wartości hedonicznych)
Celem naszej konferencji było zastanowienie się nad tym, czego dzisiaj możemy się nauczyć od Profesora Tatarkiewicza i które elementy jego myśli są nadal dla nas aktualne.