Międzynarodowe Sympozjum „Jan Łukasiewicz: między Lwowem, Warszawą a Dublinem”

W dniach 13-14 stycznia 2023 roku w Pałacu Kazimierzowskim na terenie Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się dwudniowe sympozjum międzynarodowe „Jan Łukasiewicz Between Lwów, Warsaw, and Dublin”, poświęcone wybitnemu logikowi i filozofowi, Janowi Łukasiewiczowi (1878-1956). W ramach uroczystej inauguracji wydarzenia uczestnicy sympozjum złożyli kwiaty na grobie prof. Jana Łukasiewicza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Ponowny pochówek byłego rektora Uniwersytetu Warszawskiego i ministra oświaty II RP odbył się 22 listopada 2022 roku w związku z ekshumacją i sprowadzeniem do Polski szczątków polskiego naukowca z cmentarza Mount Jerome w Dublinie.

W sympozjum i jego inauguracji na Starych Powązkach wziął udział Dziekan Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (na zdjęciu w środku). Obecni byli także m.in. (na zdjęciu od prawej): prof. dr hab. Anna Brożek (Uniwersytet Warszawski), prof. Peter Simons (Trinity College, Dublin), dr Zuzanna Rybařiková (Uniwersytet Ostrawski) i dr hab. Kordula Świętorzecka (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Organizatorami sympozjum byli: Uniwersytet Warszawski, „Przegląd Filozoficzny – Nowa Seria”, Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej oraz Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki.

Uczestnicy sympozjum Jan Łukasiewicz: między Lwowem, Warszawą a Dublinem”

Fot. Alicja Chybińska