Wykład profesora wizytującego Fernando Simóna Yarza

W dniu 22.03.2023 na Wydziale Filozofii będziemy gościli profesora wizytującego (visiting profesor) Fernando Simóna Yarzę z Uniwersytetu w Pampelunie (Universidad de Navarra).

O  godz. 11:30 w sali 1011 w budynku przy ul. Ogińskiego 16 profesor wygłosi wykład pt.: The Increasing Confusion in Human Rights Speech.

Prof. Fernando Simón Yarza w roku 2005 ukończył z wyróżnieniem studia prawa na Universidad de Navarra. W roku 2010 uzyskał stopień doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy pt.: Medio ambiente y derechos fundamentales (Środowisko naturalne a prawa podstawowe), za którą otrzymał nagrodę hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Od roku 2010 jest pracownikiem naukowym w katedrze prawa konstytucyjnego Uniwersytetu w Pampelunie (Universidad de Navarra). Prowadzi badania z zakresu teorii i filozofii praw człowieka. Realizował międzynarodowe projekty badawcze w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Wilhelm-Westfälische Universität w Münster; Visiting Fellow w ramach programu James Madison Program in American Ideals and Institutions, Uniwersytetu w Princeton.

W roku 2018 został laureatem nagrody IX Premio Ángel Olavarría za pracę naukową w zakresie etycznego uzasadnienia regulacji prawnych, zwieńczoną opublikowaniem monografii pt. Los derechos humanos en la encrucijada, Centro de Estudios Políticos y Constitucionales, Madrid, 2017 (przetłumaczonej na język angielski pt.: Between Desire and Reason. Rights Discourse at the Crossroads - Rowman & Littlefield International, Londres y Nueva York, 2020).

Prowadził wykłady i seminaria jako profesor wizytujący w różnych hiszpańskich i zagranicznych ośrodkach akademickich, (Universidad Autónoma w Madrycie, Universidad de Barcelona, Uniwersytet w Princeton, Uniwersytet w Oxfordzie, Uniwersytet Pantheon Sorbonne w Paryżu, Uniwersytet w Massachusetts, Scuola Superiore Sant'Anna w Pizie, Uniwersytet Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Katolicki Uniwersytet Portugalski w Lizbonie, Universidad de los Andes w Santiago de Chile, Uniwersytet w Parmie, Chilijski Uniwersytet Katolicki). Ponadto przetłumaczył na język hiszpański liczne publikacje niemieckiego filozofa Roberta Spaemanna. Jest członkiem Hiszpańskiego Towarzystwa Konstytucjonalistów oraz James Madison Society (Uniwersytet w Princeton).

Serdecznie zapraszamy!