Adam Skowron, urodzony 10 kwietnia 1993 roku w Jarocinie, jest absolwentem studiów licencjackich Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na kierunku germanistyka i filozofia. Obecnie studiuje na UKW filozofię w ramach studiów magisterskich. Jego praca licencjacka z filozofii, pt. Krytyka estetyki transcendentalnej Immanuela Kanta w twórczości Benedykta Stattlera, napisana pod kierunkiem prof. Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego została wyróżniona i w zgodnej ocenie promotora i recenzenta (prof. Dariusza Łukasiewicza) uznana za wybitną.
Pierwszy artykuł naukowy Adam Skowron opublikował już na trzecim roku studiów licencjackich. Praca pt. Problem istnienia przestrzeni. Polemika Benedykta Stattlera z koncepcją Immanuela Kanta ukazała się na łamach „Kwartalnika Filozoficznego”, jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych w Polsce, wydawanego nieprzerwanie od roku 1928 przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Był to – jak dotąd – jedyny debiut naukowy studenta na łamach tegoż czasopisma, w całej jego historii.
Do dziś Adam Skowron jest autorem dziewięciu publikacji naukowych, opublikowanych wyłącznie w czasopismach punktowanych, znajdujących się na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego badania naukowe mają charakter dwutorowy. Pierwszy, dotyczy ontologii i koncentruje się na badaniach z zakresu monadologii i teorii pokrewnych. W tym zakresie Adam Skowron opublikował – konsekwentnie – na łamach „Kwartalnika Filozoficznego”, kolejny artykuł, pt. Krytyka harmonii przedustawnej w listach Leonharda Eulera oraz własne tłumaczenie (z języka niemieckiego) dzieła pt. „Listy Leonharda Eulera do księżniczki niemieckiej o rozmaitych przedmiotach fizyki i filozofii. Dzieło to ukazało się w roku 2019, również na łamach „Kwartalnika Filozoficznego”.
Prócz tego Adam Skowron – od września 2018 roku do marca 2019 – współpracował z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, państwową uczelnią medyczną, prowadzącą kształcenie specjalizacyjne lekarzy, czego efektem jest szereg publikacji z zakresu etyki lekarskiej. Są to prace przygotowane z zespołem badawczym tejże uczelni, w skład którego wchodzą lekarze, prawnicy, ekonomiści i etycy.
Zgodnie z danym bazy Expertus są to następujące prace:
- Trust and its Meaning within the Patient-Doctor Relationship in chosen Codes of Medical Ethics, in: Journal of Education, Health and Sport, vol 8/2018, no 12, p. 352-362.
- Structural Analysis of the Polish Code of Medical Ethics (współautorstwo), in: Journal of Education, Health and Sport, 9/2019, no. 7, s. 31-47.
- Interdisciplinarity and multidisciplinarity of the medical profession. Opportunity or threat? (współautorstwo), in: Journal of Education, Health and Sport, 9/2019, no. 7, s. 124-141.
- Critical Analysis of the Polish Code of Medical Ethics (współautorstwo) in: Journal of Education, Health and Sport, vol. 9/2019, no. 7. s. 113-123.
- A systematic Analysis of the Polish Code of Medical Ethics (współautorstwo) in: Journal of Education, Health and Sport, 9/2019, s. 103-112.
Na początku października 2019 roku Adam Skowron opublikował monografię we współautorstwie z naukowcami krakowskimi, pt. „Sens – Samoświadomość – Szczęście (współautorstwo: prof. Dariusz Adamczyk, Artur Krysik), wydaną nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Obecnie, wraz z prof. Sytnikiem-Czetwertyńskim, ubiega się o grant z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Adam Skowron prowadzi również aktywną działalność konferencyjną. Do najważniejszych jego wystąpień należą:
- Benedykt Stattler a Immanuel Kant. Polemika totalna, wykład na posiedzeniu Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Oddział Warszawa, przy Uniwersytecie Warszawskim, Warszawa, 29.10.2018.
- Kodeks etyki lekarskiej i związane z nim dylematy etyczne, wykład w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, Warszawa, 11.11.2018.
- Spór o monady. J.H. Justiego wybrane zarzuty względem monadystów, wykład na posiedzeniu Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Oddział Częstochowa, przy Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza, Częstochowa, 17.04.2019.
- Gottfrieda Wilhelma Leibniza teoria wszystkiego. Uwagi na temat Hypothesis physica nova, wykład w ramach XI Zjazdu Filozoficznego, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin, 13.09.2019.
Prócz tego Adma Skowron prowadzi szeroką działalność popularyzatorską z zakresu filozofii. Od roku 2018 jest wykładowcą Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Okazyjnie prowadzi również wykłady z filozofii dla bezdomnych, podopiecznych Zgromadzeniu Sióstr Albertynek w Bydgoszczy, jak i – dla tychże podopiecznych – cykliczne zajęcia z nauki języków obcych. W okresie od marca do czerwca 2019 roku współprowadził audycję „Podróże filozoficzne” na antenie Polskiego Radia PiK.
Prywatnie, Adam Skowron jest absolwentem Szkoły Muzycznej w Jarocinie, w klasie klarnetu. Gra również na fortepianie, organach, akordeonie i instrumentach ludowych. Jest członkiem orkiestry Zespołu Folklorystycznego „Snutki”, jak również Chóru Męskiego „Copernicus”, gdzie śpiewa jako baryton. Jest Zasłużonym, Honorowym Dawcą Krwi. Mówi pięcioma językami, w tym po niemiecku i angielsku.